Dyski SSD

Dysk SSD zgłaszający się z usterką Satafirm S11
Odzyskiwanie danych z dysków SSD SATABURN

Dyski SSD

Odzyskiwanie danych z dysków SSD oraz ze wszystkich nośników danych i każdego modelu dysku hybrydowego SSHD.
Typowe uszkodzenie dysku SSD z kontrolerem Phison 3111 lub Phison 3110.

Dysk zgłasza się z błędem SATAFIRM S11, SATAFIRM S10 lub SATABURN SB.
Zajmujemy się odzyskiwaniem danych z dysków SSD o interfejsie SATA, mSATA, PCIe M.2 NVMe M KEY, PCIe M.2 NVMe B+M KEY, M.2 SATA B+M KEY. Wykorzystujemy specjalistyczne narzędzia oraz technologie, które umożliwiają nam odzyskanie utraconych danych. Korzystamy z specjalistycznego sprzętu PC3000 UDMA, PC3000 Express SSD oraz z PC3000 Portable III SSD

kontroler PSION PS3111-S11-13

Odzyskiwanie danych z dysków SSD

.

Odzyskiwanie danych a dyski SSD

 

Funkcja TRIM jest ważnym elementem działania dysków SSD i ma istotny wpływ na ich wydajność oraz żywotność. Pozwala ona na optymalizację i utrzymanie wysokiej jakości pracy dysku poprzez zarządzanie blokami danych. Ale jednocześnie może nastąpić problemem w przypadku gdy przez nieuwagę usuniemy dane z dysku SSD i chcemy je później odzyskać.

Głównym zadaniem funkcji TRIM jest usuwanie niepotrzebnych lub usuniętych danych z komórek pamięci flash na dysku SSD. W tradycyjnych dyskach twardych, gdy usuwamy dane, są one po prostu oznaczane jako dostępne do nadpisania. Ale fizycznie pozostają na dysku. W przypadku dysków SSD, które korzystają z technologii pamięci flash, proces usuwania danych jest bardziej skomplikowany.

Pamięć flash w dyskach SSD składa się z bloków, a każdy blok składa się z komórek. Aby zapisać dane na dysku SSD, muszą być one zapisane w pustym bloku. Problem polega na tym, że w przypadku usuwania danych z dysku SSD, system operacyjny oznacza bloki jako wolne. Ale fizycznie dane w tych blokach pozostają. Powoduje to efekt znanym jako „efekt zapełnienia bloków” (ang. write amplification). Wpływa to negatywnie na wydajność dysku i skraca jego żywotność.

Funkcja TRIM i dyski SSD

Właśnie tutaj wkracza funkcja TRIM. Kiedy system operacyjny usuwa dane z dysku SSD i wysyła odpowiednią komendę TRIM. Kontroler dysku SSD otrzymuje informację, że te bloki nie są już używane. Wtedy kontroler dysku SSD oznacza te bloki jako wolne, usuwając fizycznie dane z komórek pamięci flash. Dzięki temu procesowi, nowe dane mogą być zapisywane bezpośrednio w pustych blokach. Przyspiesza to operacje zapisu i zapewnia wyższą wydajność dysku.

Funkcja TRIM ma również pozytywny wpływ na żywotność dysku SSD. Ponieważ usuwanie niepotrzebnych danych z pamięci flash zmniejsza ilość operacji zapisu i nadpisania, co może prowadzić do zużycia komórek pamięci. Poprzez regularne stosowanie funkcji TRIM, można zwiększyć żywotność dysku SSD. Utrzymać jego wydajność na wysokim poziomie przez dłuższy czas.

Warto podkreślić, że funkcja TRIM musi być obsługiwana zarówno przez system operacyjny, jak i dyski SSD. A dokładnie jego kontroler pamięci NAND. Jeśli któryś z tych elementów nie obsługuje funkcji TRIM, może to prowadzić do degradacji wydajności dysku SSD i skrócenia jego żywotności.

Podsumowując, funkcja TRIM jest istotnym elementem działania dysków SSD. Pozwala na usuwanie niepotrzebnych danych z pamięci flash.

Czy możemy pomóc w przypadku utraty danych z dysku SSD?

Mamy taką możliwość pomocy w niektórych przypadkach utraty danych z włączona funkcją TRIM.
Przykład jednego zlecenia. Dysk SSD SATA, 2,5 cala CX400 512 GB z kontrolerem Phison 3111.
Kilka zrzutów ekranu z uruchomienia procedury, która pozwoliła nam na dostęp do pełnej pojemności dysku i ominięcia blokady TRIM. Udało nam się odzyskać część usuniętych danych.

dysk SSD CX400 512 GB
odbudowa translatora dysku SSD
Odbudowa translatora dysku SSD
task - budowa nowego zadania utility
odczyt zwykły dysku SSD z funkcją TRIM
pełny dostęp do dysku SSD

Poza odzyskiwaniem danych z dysków SSD w zakres naszych usług wchodzi także

odzyskiwanie danych z dysku HDD,
odzyskiwanie danych z macierzy RAID
odzyskiwanie danych MacOS
.