Samsung HN-M101MBB/AV1

Uszkodzony dysk twardy Samsung HN-M101MBB/AV1

Uszkodzony dysk twardy Samsung HN-M101MBB/AV1 czyli: Seagate ST1000LM024

Otrzymaliśmy od klienta w celu zweryfikowania uszkodzenia oraz sprawdzenia możliwości odzyskania danych nośnik: dysk twardy Samsung HN-M101MBB/AV1 – Seagate ST1000LM024 o pojemności 1 TB SATA 2,5 cala. Weryfikację wykonywaliśmy po innej firmie odzyskującej dane.

Weryfikacja uszkodzenia dysku twardego Samsung HN-M101MBB/AV1 obecnie producenta Seagate o nazwie kodowej ST1000LM024 wykazała uszkodzenie głowic nośnika danych weryfikowanego przez inną firmę odzyskującą dane z naszego regionu. Trafił do nas dysk otwarty w innym laboratorium gdzie dokonywano diagnozy uszkodzenia dysku. Podczas naszej weryfikacji okazało się że w dysku zostały zamienione głowice wraz z całym ranieniem. Nośnik tej serii posiada dwa talerze do zapisywania danych oraz cztery głowice. Ku naszemu zdziwieniu dysk ten posiadał zupełnie inne głowice w liczbie dwóch założone z innego dysku twardego.

Zamienione głowice w dysku Samsung

Foto: widoczne dwie głowice dysku z czterech jakie powinny być zainstalowane fabrycznie – widok parkuru dysku.

widoczne dwie głowice dysku z czterech jakie powinny być zainstalowane fabrycznie(widok z góry)

 Foto: widoczne dwie głowice dysku z czterech jakie powinny być zainstalowane fabrycznie (widok z góry).

Weryfikacja uszkodzenia dysku.

Z uwagi na rodzaj zlecenia (weryfikacja otwartego dysku twardego w innym Laboratorium) oraz z powodu podmienienia na inne głowice niż fabrycznie zainstalowane weryfikacja musiała być przeprowadzona kilkukrotnie w celu sprawdzenia czy inne elementy dysku twardego nie zostały zmienione oraz czy w dysku nie znajdują się inne ciała obce. Udało nam się ustalić rzeczywistą ilość głowic (spotkaliśmy się z takim samym dyskiem z zainstalowanymi 3 głowicami) dokładne ustawienia dysku oraz wszystkie niezbędne cechy rodziny dysku potrzebne do ustalenia danych dawcy głowic.

Akceptacja Zlecenia.

Z uwagi na akceptację zlecenia odzyskiwania danych z uszkodzonego dysku Samsung HN-M101MBB/AV1 przez naszego klienta, uruchomiliśmy procedurę poszukiwania dawcy głowic.
Tego samego dnia w naszym laboratorium trwały już testy dysku dawcy głowic. Udało nam się zakupić taki dysk. Po kilku godzinach został on nam dostarczony przez firmę kurierską. Testy dysku dawcy głowic wraz z kopiami Strefy Serwisowej SA, ROM-u i wszelkich innych potrzebnych danych zakończyły się w ciągu dwóch godzin. Byliśmy gotowi do wymiany głowic.

dawca i uszkodzony dysk w komorze laminarnej

Foto: Dawca głowic oraz dysk klienta w komorze laminarnej gotowe do wymiany uszkodzonych głowic.

widoczne cztery głowice dysku jakie powinny być zainstalowane fabrycznie

Zakończenie zlecenia odzyskiwania danych.

Wymieniliśmy głowice w dysku. Kolejny etap to wykonane pełnej kopii sektorowej 1:1 i odbudowy logicznej struktury danych. Wynikiem tego działania uzyskaliśmy dostęp do danych naszego klienta wgranych tam przez awarią nośnika.
Udało nam się odzyskać 100% danych jakie były zapisane na tym dysku.