Odzyskiwanie danych
Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku komputera HDD, hybrydowego dysku SSHD, SSD, IDE, SATA, SAS, micro SATA. Z dysków przenośnych USB, z dysków MacOS, serwera plików NAS, macierzy RAID, kart pamięci SD. Właśnie to należy do naszych zadań w Ram-serwis Odzyskiwanie Danych. Posiadamy nowoczesny i specjalistyczny sprzęt i wiedzę w procesie odzyskiwanie danych z różnych dysku SSD.
Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku Seagate 320 GB
Odzyskiwanie danych z uszkodzonego dysku to nasza specjalność. Trafił do nas dysk Seagate 2,5 cala 320 GB z uszkodzonymi głowicami oraz drobnymi rysami na powierzchni talerzy. Niestety – klient uszkodzony dysk kilkukrotnie uruchamiał. Później prawdopodobnie kilka razy dysk inicjował serwis komputerowy. Spowodowało to uszkodzenia na powierzchni magnetycznych w postaci rys. Uszkodzone głowice miały wielokrotnie kontakt z powierzchniami magnetycznymi. Pomimo wymiany uszkodzonych głowic nie udało nam się całkowicie zobrazować dysku. Sprawne kompatybilne głowice uległy uszkodzeniu. Nie było wyjścia jak wyszukać drugi dysku dawcę z kompatybilnymi głowicami.
Jesteśmy uparci …
Druga próba odzyskania danych z uszkodzonego mechanicznie dysku zakończyła się pozytywnie. Praca nad dyskiem trwała sześć dni. Sześć dni mapowaliśmy bloki danych plików i katalogów dysku. W konsekwencji wszystkie dane klienta udało nam się odzyskać w 100 procentach. Jeżeli odzysk danych z dysku jest dla Ciebie naprawdę ważny, to prosimy, nie uruchamiaj dysku po awarii. Nie sugeruj się dobrymi radami z internetu często osób niemających wiedzy o odzyskiwaniu danych.
Jakie mamy rodzaje uszkodzeń dysków twardych?
Przy uszkodzeniach logicznych objawem charakterystycznym jest pełna i bezbłędna detekcja nośnika w biosie i systemie operacyjnym na poziomie sprzętowym lecz nie jest widoczna część danych bądź całe wolumeny (partycje). Najczęstsze przypadki to: uszkodzenie tablicy alokacji plików, uszkodzenie sektorów startowych, przypadkowe skasowanie danych, usunięcie partycji, sformatowanie nośnika, działanie wirusów itp.
Przy uszkodzeniach elektronicznych najczęstszym objawem są widoczne uszkodzenia (spalenia) elementów elektronicznych nośnika. Brak detekcji napędu w biosie przy jednocześnie całkowitym braku oznak pracy nośnika po podłączeniu napięcia. Awarie elektroniczne powstają na wskutek uszkodzenia w pierwszej kolejności modułu elektroniki zewnętrznej PCB. Najczęstszym tego powodem są przepięcia w sieci energetycznej, wyładowania atmosferyczne, zwarcia w komputerze bądź źle funkcjonujący zasilacz. Należy w tym miejscu podkreślić, iż zasilacz jest najbardziej krytycznym elementem przy tego rodzaju uszkodzeniach
Najczęstszym objawem występującym przy uszkodzeniach mechanicznych jest charakterystyczne stukanie ramienia głowic (pozycjonera). Jednocześnie następuje braku detekcji napędu w biosie i systemie. Czasami taka detekcja występuje – lecz są to rzadkie przypadki. Do podstawowych czynników powodujących uszkodzenia mechaniczne należą: wstrząsy i uderzenia (często podczas pracy nośnika). Zgniecenia, odkształcenia, temperatura która powoduje mikroodkształcenia termiczne prowadzące często do dekalibracji głowic lub platerów. Większość dysków nie jest zamknięta hermetycznie. Do uszkodzeń mechanicznych zaliczamy także uszkodzenia zespołu napędowego czyli silnika lub łożyska oraz awarie powstałe w wyniku uszkodzenia elektroniki wewnętrznej.
Pojęcie “odzyskiwanie danych” oznacza dostęp do logicznie i/lub fizycznie uszkodzonego dysku, którego użyteczna kopia bezpieczeństwa nie istnieje.
W zakres naszych usług wchodzą również procedury:
odzyskiwanie danych z dysku HDD,
odzyskiwanie danych z dysku SSD,
odzyskiwania danych z macierzy RAID,
odzyskiwanie danych z MacOS.